چاپ فلکسو در دنیای امروز چقدر اهمیت دارد ؟

کارکرد چاپ فلکسو

فلکسوگرافی یک فرآیند چاپ تحت وب با تغذیه رول است. چاپ فلکسوگرافی معمولا برای چاپ لیبل و بسته بندی با حجم بالا استفاده می شود. پرس ها می توانند روی انواع فیلم ها، فویل ها، کاغذها، تخته راه راه و مقوا چاپ کنند و به سرعت 500 تا 2000 فوت در دقیقه دست یابند.

چاپ فلکسو

محصولات چاپ شده بر روی پرس های فلکسو شامل برچسب های چسب و آستین کوچک (کاغذ بطری) است. کارتن بستنی؛ کارتن های تاشو؛ کیسه های خرید؛ کیسه های پلاستیکی؛ کیسه ها بسته ها؛ کاغذ کادو؛ بافت؛ پاکت نامه کاغذ دیواری; و بشقاب و لیوان یکبار مصرف.

فلکسو چگونه کار می کند؟

برای هر رنگ، یک صفحه فتوپلیمری انعطاف پذیر به دور یک استوانه چرخان پیچیده شده است. مانند فرآیند چاپ لترپرس، گرافیک و متن برای هر رنگ از سطح بشقاب بلند می شود. فقط قسمت های برجسته صفحه جوهر می شود.

پرس فلکسوگرافی معمولی شامل چهار نوع غلتک است. یک غلتک فواره، یک غلتک آنیلوکس، استوانه صفحه و سیلندر قالب گیری.

فلکسو

غلتک فواره جوهر را از یک ظرف جوهر به یک غلتک جوهر سنج فولادی یا سرامیکی “آنیلوکس” و سپس به سیلندر صفحه می رساند. هنگامی که کاغذ بین استوانه صفحه و یک استوانه قالب گیری فلزی صیقلی می گذرد، جوهر روی زیرلایه اعمال می شود. سیلندر قالب گیری فشار لازم برای انتقال جوهر از صفحه به زیرلایه را اعمال می کند.

در فلکسوگرافی، از غلتک آنیلوکس برای انتقال ضخامت یکنواخت جوهر به صفحه چاپ انعطاف پذیر استفاده می شود. هر غلتک آنیلوکس دارای سلول های ریز حکاکی شده است که ظرفیت جوهر خاصی دارند.

یک تیغه طبی اختیاری سطح غلتک آنیلوکس را خراش می دهد تا مطمئن شود که تنها جوهر تحویلی به صفحه چاپ از جوهر سلول های حکاکی شده می آید.

همانطور که بستر در پرس حرکت می کند، رنگ یا پوشش متفاوتی در هر عرشه چاپ اعمال می شود. واحدهای خشک کردن بین عرشه های چاپ به اطمینان از خشک شدن کامل هر رنگ جوهر کمک می کند. خشک کن ها از هوای گرم یا نور مادون قرمز یا فرابنفش بسته به کاربرد استفاده می کنند.

هر دستگاه پرس پشته ای، عرشه های چاپ به صورت عمودی چیده می شوند. پرس می تواند در حین حرکت در داخل پرس، روی هر دو طرف مواد چاپ کند.

در پرس مرکزی (CI) عرشه های چاپ در اطراف یک استوانه قالب گیری بزرگ قرار دارند. مطبوعات CI ثبت عالی را ارائه می دهند.

در یک دستگاه پرس خطی، عرشه‌های چاپ در یک خط مستقیم قرار می‌گیرند تا راحت‌تر با زیرلایه‌های سنگین‌تر مانند تخته‌های موجدار کار کنید.

مدل‌های مختلف پرس‌های پهن وب برای جابجایی رول‌های مواد از عرض 21 تا 80 اینچ ساخته شده‌اند.

پرس های شبکه باریک معمولاً 10 اینچ عرض یا کوچکتر دارند زیرا در ابتدا برای چاپ لیبل ساخته شده بودند. امروزه از پرس‌های باریک تا 20 اینچ برای چاپ بسته‌های انعطاف‌پذیر از جمله بسته‌بندی بطری و بسته‌ها و کیسه‌های کوچک‌تر مورد استفاده برای چای، مخلوط نوشیدنی و بسته‌های تک‌نفره استفاده می‌شود.

جوهر فلکسو

جوهرها

چاپ فلکسوگرافی برای بسته بندی جوهرهای مبتنی بر آب، حلال و قابل درمان با انرژی. جوهرهای قابل درمان با انرژی به سرعت توسط نور ماوراء بنفش (UV) یا سیستم پرتو الکترونی (EB) پخت می شوند.

سیستم‌های پخت EB انرژی را مستقیماً به شکل الکترون‌های پرانرژی به جوهرها می‌رسانند و مانند جوهرهای قابل درمان با اشعه ماوراء بنفش نیازی به شروع کننده نور ندارند.

جوهرهای مبتنی بر آب برای چاپ بسته بندی های راه راه محبوب هستند جوهرهای مبتنی بر حلال برای کیسه های خرید پلاستیکی و فیلم های صنعتی استفاده می شود. جوهرهای UV و EB برای چاپ بسته های بیرونی بسته بندی مواد غذایی استفاده می شوند.

بسترها

پرس های فلکسوگرافی می توانند بر روی کاغذهای بدون پوشش یا روکش دار، کارتن، تخته آستری، فویل آلومینیومی و انواع مختلف فیلم های پلاستیکی از جمله پلی پروپیلن با چگالی کم (LDPE)، پلی پروپیلن (PP)، پلی پروپیلن زیست گرا (BOPP) و پلی استر چاپ کنند.

(PET) آنها همچنین می توانند بر روی پارچه های نبافته و انواع مختلف لمینت چاپ کنند.

در دنیای بسته بندی، لمینت ها مواد چند لایه ای هستند که از ترکیبات مختلفی از بسترها مانند فویل آلومینیوم، فیلم و کاغذ ساخته می شوند.

لمینت ها لایه های بازدارنده ای را فراهم می کنند که بسته های انعطاف پذیر ممکن است برای تازه نگه داشتن محتویات یا محافظت در برابر هوا، رطوبت یا آلودگی های شیمیایی به آن نیاز داشته باشند.

از آنجایی که فلکسوگرافی فرآیندی با سرعت بالا است، در صورت مشاهده نقص در کیفیت چاپ در حین اجرای پرس، مقدار زیادی جوهر و مواد هدر می رود.

کیفیت چاپ می تواند تحت تأثیر عوامل مختلفی از جمله انواع صفحات استفاده شده و نحوه ایجاد آنها باشد. از آنجایی که متغیرهای زیادی وجود دارد، آماده سازی آثار هنری، تصاویر و صفحات برای چاپ فلکسوگرافی نیاز به تخصص و تجربه دارد.

به عنوان مثال، با اتصال صفحه انعطاف پذیر به استوانه، تصویر کشیده می شود. این بدان معناست که تصاویری که باید تکثیر شوند باید کمی کوتاهتر از اندازه مشخص شده نهایی خود ایجاد شوند.